W dniu 8 lutego br. uczniowie klas wojskowych uczestniczyli w spotkaniu z Dowódcą i Żołnierzami Zgrupowania Sił Specjalnych, którego hasłem przewodnim było „Wyczyścić Ad-Diwaniyah”. Spotkanie odbyło się w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa i było ujęte w cyklu tzw. „Spotkań z weteranami”- organizowanymi przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Głównym gościem był pułkownik Sławomir „Drum” Drumowicz, który pełnił funkcje dowódcy tworu zwanego Zgrupowaniem Sił Specjalnych na IX zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Zmiana ta trwała od 25.07.2007r. do 30.01.2008r., a jej głównym dowodzącym, był ś.p. gen. Tadeusz Buk. Obecnie płk Drumowicz pełni służbę jako dowódca Jednostki Wojskowej AGAT, jednego z komponentów Wojsk Specjalnych, odpowiedzialnego za wsparcie dla innych jednostek. W czasie IX zmiany PKW Irak został dowódcą Zgrupowania Sił Specjalnych. Był to samodzielny pododdział, złożony z żołnierzy 1 Pułku Specjalnego Komandosów (obecnie Jednostka Wojskowa Komandosów), podległych bezpośrednio pod dowódcę dywizji. Oficer pokrótce opisał nam taktykę działań ZSS oraz scharakteryzował wroga z jakim przyszło im się zmierzyć. Pod koniec spotkania pan pułkownik opowiadał o tym ile „szczęścia” mieli on i jego żołnierze na misji. Nie stracił żadnego żołnierza, nie trafili na żadnego IED (Improwizowany Ładunek Wybuchowy), co było rzadkością. Po rotacji u żadnego z jego ludzi nie zdiagnozowano PTSD (Zespół Stresu Pourazowego/Pobojowego). W końcowej części wydarzenia zaczęły padać pytania z sali, dotyczące głównie sprzętu oraz współpracy z TF Lynx (Zespół Zadaniowy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich). Dzięki temu spotkaniu z tak wyjątkową osobą uczniowie zdobyli nową dawkę wiedzy, której nie zdobyliby zgłębiając się w nawet najlepsze lektury (o czym wspominał pan pułkownik).

A już 28.02. odwiedzimy Centrum Weterana, aby, tym razem, spotkać się z najlepszymi żołnierzami Wojsk Specjalnych czyli operatorami Jednostki Wojskowej GROM.

tekst: Krzysztof Poźlewicz – 2 a
zdjęcie – P. Jaszczuk – CWDPGP

Powiązane posty