Dnia 18 października 2017 r. delegacja uczniów naszej szkoły na czele z panią dyrektor Elżbietą Szepietowską-Paluch i panią wicedyrektor Magdaleną Kosiorek miała okazję uczestniczyć w obchodach dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Jako, że liceum do którego uczęszczamy nosi zaszczytne imię Naczelnika, była to uroczystość dla nas szczególna. Wyjątkowe było też miejsce jej obchodów- Pałac Prezydencki. Mieliśmy więc zaszczyt być gośćmi pary prezydenckiej – Andrzeja Dudy i Agaty- Kornhauser Dudy.

Pierwszą część uroczystości stanowił koncert z udziałem światowej sławy artystów. Łukasz Kurpiński wykonał m.in. Elegię na śmierć Tadeusza Kościuszki wraz z Pawłem Królikowskim (recytacja), muzykami Chopin University Chamber Orchestra a także Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim jako dyrygentem. Koncert poprzedzała przemowa prezydenta. Jednym z jej elementów było zwrócenie uwagi na nieznany przez wielu aspekt biografii Tadeusza Kościuszki jakim był kompozytorski talent Naczelnika.

Kolejną częścią uroczystości był bankiet również z udziałem pary prezydenckiej. Właśnie w tym czasie mieliśmy okazję porozmawiać z gospodarzami tego niezwykłego wieczoru i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Otrzymaliśmy również książkę wydaną przez kancelarię prezydenta dzięki której będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat obrazów , którymi ozdobiona była ściana siedziby głowy państwa.

Ten wieczór był pełen wrażeń nie tylko ze względu na artystyczne upamiętnienie patrona naszego liceum ale również ze względu na możliwość rozmowy z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser Dudą. Pogłębiła się także nasza wiedza o Naczelniku. Jest on dla nas już nie tylko bohaterem , który nie wahał się oddać życia za ojczyznę ale również osobą wszechstronnie utalentowaną, nawet jako kompozytor- amator.

Weronika Świderska IIID

Powiązane posty