Zadaniem naszego liceum zawsze było pielęgnowanie pamięci o Tadeuszu Kościuszce. Rok 2017 szczególnie sprzyja tej misji, ponieważ właśnie w tym czasie mija dwusetna rocznica śmierci naszego patrona. Z tego powodu pragniemy jeszcze bardziej niż dotychczas pochylić się nad postacią Naczelnika i poszerzyć naszą wiedzę na jego temat. Podczas pierwszej edycji debaty, która miała miejsce 4 kwietnia, okazało się że jest ona bardzo dobrym sposobem, aby te założenia zrealizować. Dlatego zdecydowaliśmy się ją powtórzyć. 30 listopada 2017r. odbyła się druga edycja debaty mająca rozstrzygnąć czy Tadeusz Kościuszko jest bohaterem naszych czasów. I tym razem uczniowie naszej szkoły zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami z życia Naczelnika oraz brali udział w dyskusji, którą-przedstawiając swoje stanowiska- rozpoczęli uczniowie klasy III D. Uzupełnieniem naszej wiedzy były z pewnością wypowiedzi zaproszonych ekspertów. Swoją obecnością zaszczycili nas: dr Adam Buława dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, dr Mariusz Kulik historyk Polskiej Akademii Nauk, pan redaktor Maciej Rosalak dziennikarz tygodnika Do Rzeczy oraz pan Tomasz Frączek kustosz muzeum Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Miłym akcentem na zakończenie debaty był recital piosenki patriotycznej w wykonaniu uczennicy klasy II Julii Florczak.

Powiązane posty