Wczoraj, gościnnie w murach rembertowskiego Ratusza, mieliśmy przyjemność i zaszczyt, podsumować półroczną pracę uczniów grupy projektowej „Młodzi w Akcji”.

Jest to projekt, realizowany w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej pod opieką naszych nauczycielek pani Doroty Gardzielik i Pani Marty Grzeszczak.  Temat jaki sobie wspólnie wyznaczyliśmy to: „Historia Rembertowa – reaktywacja wspomnień. Taśmy Przyszłości.”
Naszym celem było poznanie historii, miejsc i ludzi związanych z Rembertowem.  Chcieliśmy uwiecznić te historie oraz przedstawić naszym koleżankom i kolegom oraz innym mieszkańcom Rembertowa, wykorzystując technologie informacyjne. Naszym celem było także, uatrakcyjnienie Izby Pamięci.

Realizując projekt poznaliśmy dzielnicę, w której się uczymy, a niektórzy z nas mieszkają.
Zainicjowaliśmy międzypokoleniowe spotkanie integracyjne, nawiązaliśmy kontakt z seniorami z Rembertowskiej Akademii Seniora.

   

Przeprowadziliśmy wywiady z mieszkańcami Rembertowa. Bohaterami naszego projektu i spotkania byli:

  • Pan Bolesław Pachnik – zegarmistrz z Rembertowa, przeżył obóz w Mauthausen
  • Pan płk Jan Pasternak – żołnierz AK pseudonim „Żegota”, pilot
  • Pan Mirosław Utta – lektor telewizyjny, pracownik TVP, Polsat, udzielił głosu jako lektor  w filmach, grach i serialach
  • Pani Alina Wrońska – łączniczka AK ps. „Lidka”, „Szara”, sanitariuszka w czasie wojny w Wojskowej Służbie Kobiet
  • Pani Regina Jakubczyk – działaczka Solidarności w czasach PRL

Zebraliśmy bogaty materiał historyczny, który będzie do dyspozycji odwiedzających Izbę Pamięci w rembertowskim Ratuszu. Jest to wystawa i dwa filmy. Jeden z nich, to cykl wywiadów w całości. Drugi, który zaprezentowaliśmy podczas wczorajszego spotkania, to film krótkometrażowy, prezentujący efekty naszej pracy. Zapraszamy wszystkich do jego obejrzenia – link. Podczas naszego spotkania podziękowaliśmy w szczególności Seniorom i przygotowaliśmy poczęstunek.

Mamy nadzieję, że więcej osób, zwłaszcza z młodego pokolenia zapozna się z historią niezwykłych ludzi, która przetrwa i będzie taką taśmą przyszłości w umysłach.

 

Powiązane posty