Dnia 13 kwietnia bieżącego roku, klasa 2A odwiedziła Wydział Inżynierii Produkcji w Warszawskiej Politechnice przy ul. Narbutta 85. Przywitał nas sam Prodziekan ds. Studenckich dr inż. Robert Biernacki. Po krótkim wstępie, przy odlewanym pomniku twórcy zakładu odlewnictwa Politechniki Warszawskiej i Stowarzyszenia technicznego odlewników polskich Prof. Kazimierza Gierdziejewskiego (1888-1957) zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, a następnie przeszliśmy do wyznaczonych sal na zajęcia edukacyjne:

  • Procesy wytwarzania wyrobów metodami trwałego łączenia i napawania – zajęcia te przeprowadził przedstawiciel Koła Naukowego JOINT. Podczas zajęć mogliśmy z bliska zobaczyć pracę spawarki typu migmag. Mogliśmy nawet sami zaprogramować proces, oczywiście z pomocą studenta politechniki. Widzieliśmy również robota z pozycjonerem oraz kurtyną laserową, która gdy zostanie naruszona podczas pracy maszyny sprawi, że maszyna zakończy pracę zamrozi się. Podczas zajęć poznaliśmy różnicę oraz czym jest spawanie a czym napawanie, a także jak istotne jest stosowanie odpowiedniego gazu do spawania gdyż od tego zależy jakość spawu np. w przypadku zastosowania nieodpowiedniego gazu mogą powstajać czarne osmolenia. Nazwa koła naukowego JOINT, do którego należy prowadzący pochodzi od angielskiego słowa złącze. Pod koniec mogliśmy spróbować własnych sił w spawaniu przy użyciu specjalnej symulacji, przypominającej wirtualną rzeczywistość wykorzystywaną w goglach VR, najlepsze wśród naszej grupy okazały się być dziewczęta.
  • Drugie zajęcia przeprowadzone zostały przez studentów z koła naukowego BIOMECH pt. Projektowanie i wytwarzanie elementów 3D w metodzie FDM, dotyczyły różnych technologii i materiałów w druku 3d. Zostaliśmy krótko przeszkoleni z obsługi programu i po chwili mogliśmy wykonać własny projekt. Z powodu ograniczonego czasu zajęć prowadzący mogli wydrukować tylko jeden projekt. Na przykładzie dzieła jednej z naszych koleżanek mogliśmy z bliska przyglądać się pracy drukarki – głowica warstwa po warstwie wykonywała wzór. (Technologia ta została wprowadzona w latach 70 i została opatentowana przez producenta kołpaków, a nagły wzrost jej popularności wynika z faktu uwolnienia patentów. Istnieje kilka najpopularniejszych technologii druku FDM, SLS- technologia proszku, SLA-płynna żywica foto utwardzalna -pierwsza wprowadzona technologia).
  • Trzecie zajęcia Projektowanie procesów obróbki skrawaniem przeprowadził nauczyciel akademicki dr inż. Jarosław Chrzanowski. Zajęcia dotyczyły obrabiarek i tworzenia przedmiotów metodą ubytkową. Obrabiarki konwencjonalne (ręczne) i niekonwencjonalne (komputerowe) różnią się znacząco między sobą, szczególnie czasem pracy. Obrabiarki komputerowe mają znaczną przewagę nad konwencjonalnymi ze względu na możliwość wykonania na nich symulacji graficznej, znacznie większą powtarzalność jak i precyzją wykonania (pomaga w tym min.wieloosiowość). W trakcie zajęć w laboratorium komputerowym mogliśmy zaprogramować pracę takiej maszyny, wykorzystując symulacyjny program. Wybór materiału, narzędzi i tego co chcemy zrobić z przedmiotem tylko w teorii wydawały się proste. Dla nas jako nowicjuszy proces ten okazał się być bardzo skomplikowany i mimo dokładnych instrukcji prowadzącego nie wszystko wychodziło jak byśmy tego chcieli.

Wycieczka na Wydział Inżynierii Produkcji bardzo mi się podobała, szczególnie zajęcia na temat druku 3D. Zdobyliśmy nową wiedzę i umiejętności. Zajęcia były prowadzone w ciekawy i bardzo przystępny sposób. Myślę, że tego typu wyjścia są bardzo przydatne dla osób, które nie są pewne gdzie lub co chciałyby studiować, a dzięki temu mogły spróbować własnych sił.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom akademickim i studentom z kół naukowych Politechniki Warszawskiej, którzy z pasją podzielili się z nami wiedzą i przeprowadzili dla nas ciekawe zajęcia, a w szczególności Maciejowi Bułatowiczowi, studentowi PW i absolwetnowi naszego liceum za zaproszenie i organizację ciekawych zajęć.

Aleksandra Woźnica

 

Powiązane posty