Cała przygoda z debatowaniem rozpoczęła się, gdy moja nauczycielka wiedzy o społeczeństwie pani Magdalena Kosiorek zapisała mnie na warsztaty. Na początku nie byłem przekonany czy podołam, a na pewno nie spodziewałem się tego, że będę czerpał z tego przyjemność. Sam czas warsztatów przebiegł bardzo szybko. Pani Ewelina, sędzina debat w formacie Oxford Union Debates, wytłumaczyła nam krok po kroku na czym polega debatowanie, a co ważniejsze dla mnie, jakie są jego korzyści. Następnie odbyła się debata w szkole, która miała na celu wyłonić z nas godną reprezentację na Warszawski Turniej Debat „Wspólnie o Wspólnocie”. Nie ukrywam, że nie była to prosta sprawa stanąć przed profesjonalnym sędzią, nauczycielami a także moimi rówieśnikami, czyli w obecności około 50 osób. Na szczęście zapanowałem nad tremą i mogłem dzięki temu zaprezentować swoje stanowisko.
Kolejnym przystankiem w mojej podróży odkrywania tajników debaty był Warszawski Turniej Debat „Wspólnie o Wspólnocie” w formacie WSDC (World Schools Debating Championship), który odbył się w LXXVIII LO im. Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej. Zmagania składały się z trzech rund. Pierwszą z nich wygraliśmy, co dodało nam wiatru w żagle, niestety drugą nieznacznie przegraliśmy. Świadomość, że tak niewiele zabrakło do sukcesu była bardzo bolesna. Trzecią z debat wygraliśmy, więc wypadliśmy bardzo dobrze.
Teraz wiem, że ciągle należy szukać swoich mocnych stron i je doskonalić. Jestem też pewny, że na tym nie zakończy się moja przygoda z debatowaniem.

Piotr Marszałek II C

Powiązane posty