21 stycznia bieżącego roku, w naszym Liceum, mieliśmy zaszczyt zorganizować historyczną debatę pt. „Między legendą a rzeczywistością. Czy II Rzeczpospolita była państwem, które odniosło sukces?”. W debacie wzięli udział uczniowie zarówno z klas pierwszych, jak i maturalnych, o profilu humanistycznym. Nad pracami przy projekcie opiekę sprawowali Magdalena Kosiorek oraz Andrzej Sterniczuk. 
Podczas debaty mieliśmy do czynienia z wystąpieniem sześciu osób – trzy osoby wypowiadały się na temat pozytywów w zakresie gospodarki, ustroju politycznego oraz społeczeństwa II Rzeczpospolitej oraz pozostałe trzy osoby zajmowały przeciwne stanowisko. Pomiędzy wystąpieniami miały miejsce różnorodne „atrakcje multimedialne”, m.in. sondaż uliczny sprawdzający podstawową wiedzę historyczną mieszkańców Warszawy, krótki film pozwalający na zapoznanie się z tematyką debaty, a nawet wyniki internetowej ankiety, która przedstawiała ile każdy z nas posiada wiedzy na temat Polski w ubiegłym wieku. Nasze wystąpienia przebiegały pod okiem ekspertów z dziedziny historii, dzięki którym poczuliśmy się niczym na uniwersyteckich wykładach.
Organizowanie tego typu przedsięwzięć ma w sobie mnóstwo zalet. My, jako młodzież, poznajemy tajniki schematu debaty jak i uczestnictwa w niej, uczymy się wystąpień publicznych (co jest bardzo przydatną umiejętnością w dorosłym życiu), sztuki wypowiadania się na konkretny temat, odważnego wyrażania własnej opinii, uważnego słuchania drugiej osoby, a nawet przełamywania lęków, gdyż każdego z nas w pewnej chwili mógł dopaść stres. Jak dla mnie, każdy uczeń powinien spróbować wziąć udział w podobnym projekcie. Włożyliśmy w niego mnóstwo pracy, determinacji i staranności, dzięki czemu wszystko przebiegło po naszej myśli.

Weronika Rybak, klasa IIID

Powiązane posty