28 lutego 2019 roku w LI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie miała miejsce ceremonia wręczenia beretów kadetom klasy mundurowej (1A) rozpoczynającym edukację wojskowa. Zgodnie z wytycznymi MON pierwszy rok nauki traktujemy jako nabycie podstawowych umiejętności żołnierskiego zachowania się i czas na skompletowanie umundurowania.
Po pozytywnej decyzji rodziców oraz po podjęciu uchwały Rady Pedagogicznej o zgłoszeniu klasy 1A do III edycji programu certyfikowanych klas mundurowych MON (dwie starsze klasy uczestniczą odpowiednio w I i II edycjach programu) – przyszedł czas na potwierdzenie tego faktu naszą kameralną ceremonią.
Po ustawieniu klasy na zbiórce na korytarzu szkolnym, uczniowie klas II i III wprowadzili sztandar szkoły.
W obecności wicedyrektora LO, p. Magdaleny KOSIOREK, i koordynatora klas wojskowych, płk. w st. spocz. Marka RUSZCZAKA, wręczenia czarnych pancerniackich beretów dokonał ppor. Mateusz ADAMUS z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.
1 WBPANC z Wesołej jest dla naszej szkoły jednostka „patronacką”, prowadzącą szkolenie praktyczne kadetów klas mundurowych. Z naszą szkołą łączy Brygadę nie tylko ten sam patron – Tadeusz KOŚCIUSZKO, ale także idee i wartości przyświecające naszym działaniom. Kadeci ćwiczą na poligonie Brygady i stają w jednym szeregu z jej żołnierzami podczas święta jednostki. Kadra Brygady odwiedza często szkołę i uczestniczy w naszych uroczystościach.
Dlatego podczas ceremonii płk RUSZCZAK powiedział uczniom m.in. „… bądźcie, jak żołnierze …”; a ci po wręczeniu czarnego beretu odpowiadali „Ku chwale Ojczyzny !”. Jeszcze tylko odprowadzenie sztandaru, i … nauka prawidłowego zakładania beretu. Ważne, bo już nazajutrz klasa 1A będzie reprezentować Naszą Szkołę podczas ceremonii Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w dzielnicy Rembertów.

Powiązane posty