zdjęcie

Zaduszki literackie są już tradycją w naszej szkole. Co roku starsi uczniowie LILO przygotowują występ z okazji Zaduszek, pod kierownictwem artystycznym p. Grażyny Szymczyk i zapraszają do uczestnictwa w tym ,,obrzędzie ’’całą społeczność szkoły.  Tegoroczne spotkanie z tej okazji odbyło się w czwartek 31 października 2019 r. i było dedykowane pamięci tych którzy oddali swoje życie za Ojczyznę: żołnierzom, harcerzom, ludziom, osobom, które wpisały się w historię naszej szkoły: nauczycielom i pracownikom obsługi, tym których znaliśmy i kochaliśmy. Był to też dobry moment, by przywołać tych, którzy stali się nam bliscy poprzez swoje dzieła. Uczniowie klas II I III przedstawili wzruszający montaż poetycko – muzyczny pt. Czas mojego życia pełen zadumy i refleksji nad przemijaniem życia i sensem ludzkiego losu. Poetycko – filozoficzna uczta była okraszona pięknymi utworami muzycznymi w wykonaniu naszych uzdolnionych uczennic. Przesłaniem spotkania Czas mojego życia  było motto: Trygve Gulbranssena ,, Dobrzy ludzie mają moc – mogą żyć jeszcze po śmierci w niejednym wspomnieniu’’. Kim jesteśmy w tym życiu i kim chcemy być, trzeba pytać się swojego serca, nigdy się nie poddawać  i uczyć się żyć kierując się życzliwością i uśmiechem by świat stawał się lepszy. Dzięki obcowaniu z kulturą i sztuką uczymy się współżyć z drugim człowiekiem, a,, Chcąc wielkie dokonać rzeczy, trzeba tak żyć, jakbyśmy nigdy nie mieli umierać’’ – L.C de Vauvenargues. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać.

     Niepowtarzalny nastrój spotkania dopełniały: prezentacja  Czas mojego życia, blask świec, oprawa plastyczna oraz skupienie i wzruszenie widzów. To był bardzo podniosły dzień w naszej szkole, przepełniony refleksją i zadumą oraz wspomnieniami i dowód naszej wdzięczności, przyjaźni i miłości dla tych, którzy od nas odeszli.

Grażyna Szymczyk

Powiązane posty