W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbyły się dwa wernisaże wystaw  poświęconych II wojnie światowej. W dniu 20 września uczniowie klasy II Cwn, wraz z wychowawcą uczestniczyli w otwarciu wystawy – „A jednak wojna”. Ekspozycja pokazuje plakaty propagandowe, w których w sierpniu 1939 r. nawoływano do powszechnej mobilizacji w obliczu zagrożenia wojną.

Plakaty i obwieszczenia, które można zobaczyć na wystawie, przeniosły nas w przeszłość, dzięki czemu  mogliśmy ujrzeć jedne z najtrudniejszych momentów w historii Polski i Europy XX wieku i tym samym, uświadomiść sobie, żę wojna  pochłonęła dziesiątki milionów ofiar i niosła ze sobą skalę niewyobrażalnego okrucieństwa, jakiego wcześniej ludzkość nie doświadczyła.

Natomiast 22 września uczniowie klasy II D, wraz z wychowawcą, uczestniczyli w otwarciu plenerowej wystawy pt. „ 80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi”.

Ekspozycja dotyczyła unikalnej konstrukcji broni strzeleckiej – pistoletu maszynowego „Błyskawica”, który stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Powstania Warszawskiego. Głównym celem wystawy było ukazanie jej twórców – inżynierów i rzemieślników, którzy z narażeniem życia produkowali broń dla Polskiego Państwa Podziemnego.

Po obejrzeniu wystaw uczniowie zwiedzili z ekspozycję stałą X Pawilonu.