Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w LI LO pod hasłem: Pociąg do niepodległości.

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości było wyjątkową okazją, do podjęcia działań edukacyjnych, kulturalnych i wychowawczych. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości,  uczennice już od  samego rana obdarzały wchodzących do szkoły uczniów, nauczycieli i pracowników symbolem patriotyzmu i miłości do ojczyzny i zgodnie z zasadami nad sercem przypinały kotylion. O symbolicznej godzinie, 11:11, uczniowie naszej szkoły stanęli ,,do hymnu’’ i wspólnie z nauczycielami, zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, dając tym samym wyraz szacunku do Ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji.  Po hymnie Karolina i Bartek z zespołu ,,Wars i Sawa’’ zaśpiewali pieśń patriotyczną Szara piechota.

     ,,Do dziesięciu liczy się czas, dziesięć sekund, dziesięć minut, dziesięć godzin, dziesięć śmierci.’’ Po oficjalnej części,  delegacja uczniowska, wraz z Dyrekcją szkoły, złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod tablicą upamiętniająca nazwiska harcerzy rozstrzelanych w Rembertowie 26 czerwca 1944 r., która znajduje się na budynku LI Liceum Ogólnokształcącegoim. Tadeusza Kościuszki.

      Biblioteka szkolna przygotowała dekoracje i wystawę historycznoliteracką autorstwa mgr Grażyny Szymczyk pod hasłem: ,,POCIĄG DO NIEPODLEGŁOŚCI’’ – NIEWOLA, POWSTANIA, I WOJNA ŚWIATOWA I WOLNOŚĆ. Wystawa przedstawia dramatyczne losy naszej Ojczyzny i narodu, co miało swoje odzwierciedlenie w literaturze, poezji i sztuce. Wydźwięk patriotyczny wystawy podkreślały piękne plakaty wykonane przez Honoratę Waligórską z klasy IIA – Polsko nie jesteś Ty już niewolnicą, Rota: Nie rzucim ziemi skąd nasz ród oraz wiersze patriotyczne autorstwa uczniów i uczennic naszej szkoły oraz absolwentów: Mój Przyjacielu – Dominik Sawczuk kl. IID, Niebieskie płomienie -Wiktoria Regin kl. 3E/2022r.; Dobre czasy – Malwina Bartkowicz i Wiersz inspirowany poezją Różewicza – Ewa Pastuszka z kl. 3Dg/2021 r.  

     Celem podjętych działań było pogłębienie wiedzy o dziejach narodu polskiego, budowanie poczucia wspólnoty, kształtowanie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych, szacunku do własnej kultury, historii i języka ojczystego, symboli narodowych, naszych tradycji

i dziedzictwa poprzednich pokoleń oraz oddanie hołdu tym, którzy walczyli i tym co zginęli w imię niepodległej Polski.

                                                                                                          mgr Grażyna Szymczyk

                                                                                                          nauczyciel – bibliotekarz

Powiązane posty