23 listopada br. na Muzycznej Scenie Młodych przy ulicy Jezuickiej 4 na Starym Mieście wystąpili niezwykli artyści  – poeci ze szkolnych ławek. Młodzież warszawskich szkół recytowała własne, napisane przez siebie wiersze. „Turniej Jednego Wiersza” to konkurs Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej na najlepszy utwór poetycki, w którym młodzi artyści w wieku 13-19 lat mogą zaprezentować swój talent poetycki. Konkurencja była niemała, bo spośród zgłoszonych 72 wierszy wyłoniono tylko 20 finalistów. Wśród nich znalazło się dwoje uczniów z naszej szkoły: Barbara Kosim z kl. Icm, która wystąpiła z wierszem „Prawda o nas”, oraz Szymon Puciaty z kl. IIIc jako autor wiersza pt. „Tajemnica życia”. Wspaniałą nagrodą, o jakiej marzy każdy artysta, jest publikacja utworów w prasie. Wiersze naszych szkolnych artystów już wkrótce będziemy mogli przeczytać w 27. numerze „Arkuszy Literackich”. Czekamy niecierpliwie, a młodym Poetom gratulujemy wspaniałego debiutu!

 

Barbara Kosim

Prawda o nas

 

Człowiek niczym lalka.

Haftowany wizerunek jakby sweter.

Oczy jak guziki, a uśmiech

ze wspaniałych luksusowych nici.

Wysokiej jakości wełna na stabilne nogi,

a na nich piękny wzór kwiatów,

by świat nie był srogi.

Różowy mózg, a w środku pozytywne myśli.

Oto idealny człowiek.

Ach, jaki on piękny.

 

Ale spójrz do środka,

Zdejmij lalce sweter, guziki

Rozetnij mózg, otwórz brzuch.

Zrzuć ubranie gryzące, niewygodne

Reprezentujące samego istnienia trud.

Zauważ guziki czarne, jakby puste,

A za nimi skrytą nienawiść

Dostrzeż zamiast optymizmu

myśli mroczne, a zamiast serca

zimny głaz.

 

Czy to widzisz, drogi widzu?

To jest prawdziwy świat.

 

Szymon Puciaty

 Tajemnica życia

 

Życie jest

jak bezcelowy bieg,

niekończący się

szlak zdarzeń,

gonitwa

do niewidzialnej mety.

 

W biegu bez tchu,

wciąż przed siebie

tak łatwo zgubić to,

co dla nas wielkie

i zapomnieć

 

Że życie

To nie wyścig

A wielka podróż

I tajemnica.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane posty