Szanowni Uczniowie ! Biblioteka szkolna ogłasza konkurs literacki: ,, Twoje spojrzenie na powstanie styczniowe. Ujmij temat uwzględniając utwory literackie, sztukę i fakty historyczne mówiące o powstaniu styczniowym. Napisz krótki esej lub wiersz, w którym wyrazisz własną refleksję na temat powstania styczniowego na podstawie znanych utworów literackich, dzieł sztuki i historii ‘’. Regulamin jest…
WięcejZ okazji 160. Rocznicy Powstania Styczniowego przygotowano wystawę pt. ,, Gloria victis’’– Chwała zwyciężonym, który nawiązuje do tytułowego utworu Elizy Orzeszkowej.Wystawa jest wyrazem hołdu i czci dla poległych w nierównej walce o wolność i niepodległość. Obok Orła znak Pogoni, poszli nasi w bój bez broni. ,, W krwawym polu’’fragm. pieśni powstania styczniowego – autor…
WięcejCzternastego grudnia Uczniowie LILO z klas 3C, 1Cm i 3B wybrali się na urokliwy, zimowy spacer po toruńskiej starówce. Pośród starych murów odkrywali cenne zabytki, takie jak Krzywa Wieża, czy dom Mikołaja Kopernika. W mieście słynącym z wyrobu pierników, nie mogli nie spróbować swoich sił w tym szlachetnym rzemiośle pod surowym okiem Mistrza. …
WięcejWe wtorek, 29 listopada 2022 r. w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej na Starym Mieście na scenie Teatru Stara Prochownia odbył się Finał „Turnieju Jednego Wiersza” – konkursu warszawskiego, którego celem jest prezentacja twórczości poetyckiej młodzieży oraz wyłonienie spośród laureatów talentów literackich. W edycji jesiennej Jury złożone z poetów i krytyków literackich zakwalifikowało do finału 21…
WięcejGwarnych świąt Bożego Narodzenia i dostatków w nadchodzącym roku: pomyślności w gospodarstwie i w domu. Wikary Jasiek ,,Chłopi” Władysława Reymonta Czy wszystkie staropolskie zwyczaje obchodów Świąt Bożego Narodzenia przetrwały do dziś? Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wigilii wielokulturowej, która była okazją do wysłuchania różnych historii świątecznych, znalezienia elementów wspólnych i do poznania innych kultur. Jeden z…
Więcej,,Tam duchów tysiąc zawrzasło, tam gore całe miasto’’ – ,,Noc listopadowa’’ Stanisława Wyspiańskiego. „Niewielu dusza i serce, myśl i ból były tak na wskroś polskie, nasze własne jak Wyspiańskiego”. Krakowska gazeta „Czas” nazajutrz po śmierci artysty – 29 listopada 1907 r. Jak co roku czcimy pamięć polskich patriotów, którzy czynnie i z całą…
WięcejPatronka roku 2022 – Maria Konopnicka podejmowała w swoich utworach tematykę patriotyczną i społeczną , zwracała uwagę na problemy zwykłych ludzi, nie przechodziła obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Nasza młodzież zmierzyła się z wyzwaniem interpretacji wiersza poetki pt. ,,Rota’’ oraz wykonaniem portretu inspirowanego jej życiem lub twórczością. I MIEJSCE – HONORATA WALIGÓRSKA kl. ICmw kategorii: Interpretacja…
Więcej